MERSİN ÇAĞDAŞ EĞİTİM KOOPERATİFİ DESTEK BEKLİYOR

Mersin Çağdaş Eğitim Kooperatifi,Mersin'in İlk Eğitim Kooperatifi

MERSİN ÇAĞDAŞ EĞİTİM KOOPERATİFİ DESTEK BEKLİYOR

Ocak 27, 2016 İnternet 0

Yazar: Abidin Yağmur


2
009 yılında 28 gönüllü tarafından kurulan Mersin Çağdaş Eğitim Kooperatifi bugünlerde 78 üye ile yoluna devam ediyor. Kooperatifin amacı başta öğrenci yurdu olmak üzere eğitim alanında yatırımlar yapmak ancak aradan geçen 6 yılda belediyelerden gereken destek gelmediği için bu hedefe ulaşılamamış. Kooperatifin üyeleri yine de umutlu. ‘Mersin’in üzerindeki ölü toprağını, ataleti kaldıracağız” diyorlar.
1995 yılında kurulan Bursa Çağdaş Eğitim Kooperatifi, Türkiye’de eğitim gönüllülüğünün önemli simgelerinden biri. Hâlihazırda bin 475 üyesi bulunan Bursa Çağdaş Eğitim Kooperatifi bugün anaokulu, ilkokul, yatılı ortaokul, lise ve yükseköğrenim öğrenci yurdu ile yaklaşık 2 bin 500 öğrenciye hizmet veriyor. Kooperatifin okullarında hem burslu öğrenciler, hem ücretli öğrenciler eğitim alıyor.
Bursa’da yakılan bu ateş aralarında Mersin’in de olduğu birkaç şehre örnek olmuş ve Mersin’de bir grup aydın ve eğitimci, 2009 yılında Mersin Çağdaş Eğitim Kooperatifi’ni kurmuşlar. Başlangıçta 28 olan üye sayısı zamanla 78’e çıkmış ancak kooperatifin başta yurt olmak üzere eğitimle ilgili yatırım yapma planları, belediyenin ilgisizliği nedeniyle yaşama geçirilememiş.
Kooperatifin gönüllüleri, geçtiğimiz günlerde özel bir toplantıda bir araya geldi ve Mersin’de bundan sonra neler yapılabileceği konusunda görüş alışverişinde bulundu.
‘Lafta duyarlık var, pratikte yok’
Kurucu üyelerden Kenan Hoplar, “Eğitimde sınıfta kaldık. Lafa gelince çok şey söylüyoruz ama icraata gelince yokuz. Mersin’e gelen binlerce öğrenci ne yiyor, ne içiyor, nerede kalıyor bilmiyoruz. Başarılı bir öğrenci gelse, barınma için yardım istese kalması için göstereceğimiz oda yok. Barınma sorununa el atmak, kendisine demokratım diyen, laikim diyen herkesin görevidir. Bugüne kadar çok yere başvurduk. Lafta duyarlılığı gördük ama pratikte göremedik. Mersin inadına bu örtüyü kaldıracak. Mersin’in üzerindeki ölü toprağını, ataleti kaldıracağız” dedi.
‘Belediyelerden destek göremedik’
Mersin Çağdaş Eğitim Kooperatifi Başkanı Hasan Yılmaz da, kooperatifin anaokulundan üniversiteye sloganıyla çalıştığını belirterek, “Temel felsefemiz şudur. Eğitim temel bir hak olduğu halde ekonomik nedenlerle eğitimden hakkını alamayan kişilere hizmet etmek. Bursa dışında 6 ilde daha bu kooperatifi kuruldu ama hiçbiri Bursa’nın yakaladığı ivmeyi yakalayamadı. Peki Bursa 1475 üye sayısına nasıl ulaştı? Kooperatifin yaptırdığı 5 eğitim kurumundan dördünün arazisini Nilüfer Belediyesi verdi. Bir yapının arazisini de Uludağ Üniversitesi verdi. Biz de bir yandan Mersin’deki belediyelerden arsa desteği istiyoruz, bir yandan da üye sayısını genişletmeye çalışıyoruz. Ama kurulduğumuzdan bu yana mesafe kat edemedik. Mersin’deki tüm belediyelerle görüştük ama destek bulamadık” diye konuştu.
Eğitim gönüllüsü Dr. Galip Kırıcı da, “Eğitim ve çağdaşlık gibi iki güzel kelime yan yana gelmiş. Bunu desteklememek mümkün değil. Burada 6 yıldır patanaj yapılmış. Demek ki insanların desteğini almak için gözle görünür bir şeyler yapmak gerekiyor. İnsanlar bir bina görmek isterler. Onun için kooperatifin önceliği arsa bulma konusuna verilmeli” dedi.
Siyasiler kooperatif için ne dedi?
Kooperatifin kurucu üyelerinden CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak da, belediyelerin desteği olmadan kooperatifin başarılı olamayacağını belirtti ve “Belediyelerin kooperatife arsa tahsisinin önünde hiçbir yasal engel yok” dedi.
CHP Mersin Milletvekili adayı Serdal Kuyucuoğlu, “Eğitim sisteminin gençliği nerelere sürüklediğini görüyoruz. Onun için bu tür çalışmaların daha çok yapılması lazım” derken CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, eczacıların 1970’lerden beri kooperatifçilik alanında önemli deneyimler elde ettiğine dikkat çekti ve her iki kooperatif yönetiminin bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunmasını önerdi. Özyiğit, “Kooperatifler kazanma yeri değil, başarma yeridir. Çağdaş Eğitim Kooperatifi de çok şey başarılacak ve kazandırılacak bir kooperatif. Belediyelerin katkısı için ben de CHP İl Başkanı olarak elimden geleni yapacağım” dedi.

CHP Mersin Milletvekili adayı Sibel Gazi Tabel de, “Eğitime sanatı ve felsefeyi yerleştirmezsek bilimsel eğitimde yeterli olmayacaktır” görüşünü dile getirdi. 
Kaynak: http://mersinyasam.net/HaberDetay.aspx?id=72